DENEME SINAVLARI SİTESİ

Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuğa ders çalışabileceği sessiz ve rahat bir ortam hazırlayın. Ödevlerini yaparken başında beklemeyin. Bunun yerine ara sıra yanına gelerek, çabasını övebilirsiniz. Ders çalıştıktan sonra çocuğun hoşlandığı bir faaliyeti yapmasına izin verin; sokakta arkadaşları ile oynamak gibi. Ders çalışma süresini kısa tutun. Mesela yarım saat ders çalıştıktan sonra 10 dakika ara verdirin. Çocuğun dikkati kısa bir müddet içinde dağılacağı için masadan kalkmadan saatlerce çalışmanın hiçbir faydası yoktur. Bazı çocuklar resim, müzik, spor gibi alanlarda daha başarılıdır. Bu alanlardaki yeteneklerini geliştirme imkanı verin. Bu, çocuğunuzun özgüvenini artırır. Zorlayarak, azarlayarak veya şiddet uygulayarak ders çalışmasına zorlamayın. Ders çalışmayı zevkli hale getirin. Çocuğunuz ders çalışmıyorsa sebebini bulmaya çalışın.  Çocukta ders çalışma alışkanlığı yerleşene kadar tüm aile birlikte hareket edin. Çocuklarda düzenli ders çalışma alışkanlığı ilk 3 sınıfta genelde yerleşir. Unutmayın planlı yaşama alışkanlığı çocukta yerleşmediği takdirde ders çalışma alışkanlığıda yerleşmeyecektir. Bu sebeble öncelikle çalışma, dinlenme, uyku, eğlence, okuma, oyun, tv izleme, bilgisayar gibi etkinlikler için bir program ve planlama yapmalısınız. Yaptığınız bu planlamadan asla taviz vermemelisiniz. Çocuğunuzu başarılı arkadaşları veya kardeşleri ile asla kıyaslamayın. Onun yerine ödevlerini yapmayın. Eğer ödevini yapmadıysa, öğretmene bunun nedenini, çocuğun kendisi açıklamalıdır. Onun yerine bu sorumluluğu almayın. Özgüvenini artırmasına yardım edin .Çocuğunuzun kendine olan güvenini artırmaya çalışın.

Bunun için yaşına uygun sorumluluklar verin. Olumlu davranışlarını, küçük de olsa başarılarını övün. Çocuğunuzu eleştirmekten kaçının. Çocuğunuzun sosyal becerilerini geliştirin. Örneğin, oyuncaklarını paylaşma, oyun kurallarına uyma, kaybetmeyi kabullenme gibi. Duyguları ile alay etmeyin .Çocuk, o evde yokken annesinin başına kötü bir şey geleceğinden endişe ediyor olabilir. Ona bütün gün ne yapacağınızı anlatın ve çocuğunuzu okul dönüşü zamanında karşılayın.  Mümkün olduğunca sınıf ya da okul değiştirmeyi düşünmeyin.  Çocuğunuzla, okul korkusu hakkında konuşun. Tam olarak onu neyin üzdüğünü anlatması için çocuğunuzu cesaretlendirin. Okulda yahut okul yolunda kötü bir şey olup olmadığını sorun. Eğer çocuk, okulda ağrılarının daha çok arttığını söylerse alternatif bir çözüm sunun. Mesela, öğretmeniyle de konuşarak, bir müddet başka bir yerde uzanabileceğini; ama kendini iyi hisseder hissetmez sınıfa geri dönmesi gerektiğini söyleyebilirsiniz. Yalnız bu konuşmayı okula gideceği vakitte yapmayın.

Çocuğunuza akranları ile oynaması için imkanlar sağlayın. Özellikle bünyesi hassas olan çocuklar, evde daha fazla vakit geçirirler. Bunu tersine çevirin. Çocuğunuzu sık sık sokağa ya da arkadaşlarının evine oynamaya gönderin. Bazı çocuklar anne-babalarının yüksek beklentilerini gerçekleştiremediklerinden dolayı okula gitmek istemezler. Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin ve yeteneklerine uygun hedefler koyun. Kısa sürede okumaya geçme, çok güzel yazı yazma, aritmetik işlemlerini hemen çözme gibi yeteneklerini aşabilecek beklentilere girmek, çocuğunuzun cesaret ve motivasyonunu azaltacaktır. Okuma-yazma ve aritmatik öğrenirken yardım şart .İlköğretimin temel amacı çocuğun okuma-yazma ve aritmetik becerilerini kazanmasını sağlamaktır. Bu becerilerin kazanılması için ilk önce çocuğun duyuları, kasları ve zihni yeterince olgunluk kazanmış olmalıdır. Aile bu üç becerinin kazanılmasında şunlara dikkat etmelidir:
Okumayı öğrenirken, çocuğun yazılanları parmakla takip etmeden, gözüyle, alçak sesle veya içinden okumasını sağlayın. Kelimeyi okumadan önce harf harf veya hece hece tekrar etmesine engel olun. Çocuğunuzu kitap okumaya özendirin. Ailecek evde kitap okuma seansları düzenleyebilirsiniz. Anne-babasının kitap okuduğunu gören bir çocuk, bu hususta daha hevesli olacaktır. Kitap okunmayan bir evde çocuğunuzun kitap okumasını beklemeyiniz. Okuma saatinde tüm aile tv, bilgisayar gibi araçları kapatmalı ve hep birlikte okuma yapılmalıdır. Okumayı ve kitapları sevdirmek için çocuğunuzu kitapçıya götürün. İlgisini çekebilecek, bol resimli kitaplar almasını sağlayın. Kitap okumayı eğlenceli bir faaliyet haline getirin. Yine de çocuk okumak istemezse baskı yapmayın.  İlk yıllarda  yazma faaliyeti çocuk için bir hayli zor olacaktır. Düz, yatık, yuvarlak çizgiler çizmesi için el ve parmakları yeterince gelişmiş değildir. Çabuk yorulacağı için yazmaya isteksiz olacaktır. Çocuk okumayı, yazmayı ve aritmatiği kendi gelişim hızına göre öğrenir. Sabırlı olun ve asla çocuğu azarlamayın.
 

TAKVİM
SAAT